Poziom hotelu określany jest przy pomocy gwiazdek. Klasyfikacja rozpoczyna się na dwóch, a kończy na pięciu gwiazdach (teoretycznie, w praktyce występuję hotele jeszcze bardziej ekskluzywne). Takie oznaczenia stanowią cenną informację dla potencjalnych klientów, którzy dzięki temu wiedzą, jakie wyposażenie posiada dany hotel.
Hotelem o najuboższym standardzie jest obiekt dwugwiazdkowy. W takim miejscu klienci mogą liczyć na pokój z dostępem do łazienki (przeważnie jest jedna na piętrze). Poza tym w wyposażeniu znajduje się telewizor, natomiast z telefonu skorzystać można w hotelowej recepcji. W dwugwiazdkowym hotelu obsługa zna zazwyczaj jeden język obcy. Pościel i ręczniki wymieniane są dwa razy w tygodniu.
W trzygwiazdkowym standardzie występuje już klimatyzacja, w głównym pomieszczeniu obiektu. Klient ma również pewność, że jego pokój będzie codziennie sprzątany i każdego dnia otrzyma świeżą pościel i ręczniki. Wystrój wnętrz nie jest przypadkowy, elementy dekoracyjne są w jednym określonym stylu całego hotelu. W budynku rzadko występuje samodzielna restauracja, jednak jest ona zazwyczaj w bliskiej odległości od hotelu. Trzy gwiazdki sugerują klientom, że na terenie obiektu znajdują się dwie sale konferencyjne, siłownia, centrum odnowy, a drzwi zamykane są na kartę. W przypadku budynku o trzech kondygnacjach w hotelu musi być winda.
Kolejne dwie kategorie hoteli, czyli te oznaczone czterema i pięcioma gwiazdkami, informują swych gości, że na terenie obiektu działają inne dodatkowe usługi, z których można skorzystać w trakcie pobytu. Obsługa hotelowa dostępną jest od 12 (cztery gwiazdki) do 24 godzin na dobę (pięć i więcej gwiazdek). Zmotoryzowani klienci mogą liczyć na strzeżony przyhotelowy parking.
Pięciogwiazdkowy hotel można określić również mianem profesjonalnego obiektu biznesowego. Aktualnie takich hotelowych centrów jest coraz więcej. Charakteryzują się one oddzielnymi wejściami, pawilonem handlowym wewnątrz budynku, a w pokoju zawsze jest sejf i mini bar.
Inwestorzy chcą iść jednak jeszcze dalej, dlatego też ostatnio pojawiły się hotele o jeszcze wyższym niż 5 gwiazdek standardzie. Przykładami takich obiektów są Hotel Burj Al Arab w Dubaju oraz Hotel Emirates Palace w Abu Zabi. W ofercie tych hoteli znajdują się wyłącznie wielometrażowe, piętrowe apartamenty. Dekoracje wykonane są ze złota (np. klamki do drzwi), a każdy gość otrzymuje na okres pobytu osobistego kamerdynera i kucharza, pokojówkę i zespół ochroniarzy. Cena noclegu w taki miejscu jest równie oszałamiające jak hotel i sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.
Francuskie przedsiębiorstwo hotelowe Accor wprowadziło dodatkową klasyfikację hoteli, w oparciu o ilość gwiazdek. Dwie oznaczają obiekt typu Etap, trzy – Ibis, cztery to ranga Mercure, pięć – Novotel, a te najbardziej luksusowe to Sofitel.
Dodaj komentarz