Jak założyć hotel

Zastanawiasz się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Wahasz się, bo przeraża cię konieczność oczekiwania na pozwolenie lub koncesje? Możesz tego uniknąć, otwierając hotel. W przypadku tej usługi, niezbędne jest jedynie zdobycie pozytywnej opinii kontroli budowlanej, sanitarnej i przeciwpożarowej.

Następną czynnością przy zakładaniu hotelu jest wpisanie nowej działalności do ewidencji, prowadzonej przez odpowiedni organ administracji państwowej (wojewoda, wójt, burmistrz lub prezydent). W składanym wniosku należy zamieścić pełne dane właściciela obiektu, adres i nazwę obiektu, opinią służb budowlanych, przeciwpożarowych i sanitarnych oraz rodzaju kategorii hotelowej (hotel, motel, pensjonat).

Ustawa o usługach turystycznych (tekst jednolity – Dz. U. Z 2001 r. Nr 55, poz. 578) z 29 sierpnia 1997 roku wyjaśnia, iż hotel to obiekt, prowadzony w celach zarobkowych, dlatego też usługi z nim związane są płatne. Musi być przygotowany komfortowo, z odpowiednią ilością miejsc noclegowych. Na mocy ustawy hotelem można zatem nazwać również inne zakłady usługowe, świadczące podobne usługi, czyli motele, pensjonaty, zajazdy, hostele. Podział ten nie dotyczy aspektów prawnych, a standardów usług, oferowanych w każdym z tych miejsc. Przenocować (często bezpłatnie) można również w domach studenckich i bursach oraz w noclegowniach, schroniska i przytułkach, jednak żadne z tych miejsc nie jest hotelem, a jedynie „podobnym obiektem”, ponieważ usługi noclegowe nie są podstawą ich działalności.

Ustawa o usługach turystycznych zastrzega również, że konieczne jest, aby właściciel lub dzierżawca hotelu, w odpowiednio widocznym miejscu na obiekcie umieścił jego nazwę. Istotne jest także, aby w pobliskiej odległości znajdowała się tablica informująca potencjalnych klientów o rodzaju i kategorii świadczonych usług (np. hotel dwugwiazdkowy, pokoje od 100 zł). W recepcji hotelu powinna znajdować się szczegółowa rozpiska cen i istotnych informacji o obiekcie (pokoje dla osób niepełnosprawnych, godziny wydawania posiłków). W każdym hotelu, gość musi mieć dostęp do bieżącej wody ciepłej oraz zimnej, a w pokoju pościel, koce i rączniki.

Założenie własnego hotelu nie wymaga dużego nakładu finansowego. Specjaliści szacują, że wystarczy około 1 mln zł. Interes może się okazać niezwykle opłacalny w przypadku dogodnej lokalizacji, przede wszystkim w sąsiedztwie atrakcji turystycznych. Dobre chęci, determinacja i ciekawy pomysł, dają szansę na osiągnięcie sukcesu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.